تورق سریع

تورق سریع

روش تورق سریع چیست ؟

شاید بسیار شنیده باشید که مشاوران و یا معلمان در ایام جمع بندی به شما می گویند، کتاب را تورق سریع کن. اما این تورق سریع یعنی چه ؟

تورق در لغت به معنی ورق زدن است. در روش “تورق سریع” نیز تلاش بر این است با ورق زدن سریع کتاب درسی، کلیه مطالب مرور شود.

هدف از روش تورق سریع چیست ؟

یکی از راهکار های علمی افزایش حافظه و ماندگاری مطالب در ذهن، استفاده از حافظه تصویری است. همانطور که می دانید هر صفحه از كتاب درسي شامل متن به همراه تصاوير و شکل هایی است و شما به طور ناخودآگاه حين مطالعه ي متن، مطالب موجود در آن متن را به همراه شکل ها و نمودار های موجود در صفحه به خاطر مي سپاريد. مثلا اگر اجزای مغز انسان را به ذهن بیاورید، به طور ناخودآگاه تیتر های موجود در آن صفحه و به تبع آن  مطالب آن صفحه در ذهنتان تداعي مي شود. پس وقتی که شما قبل از آزمون شکل ها و مطالب مهم را تورق می کنید در واقع به یادآوری مطالب زیادی در ذهنتان کمک کرده اید.

روش تورق سریع برای چه درس هایی مفید است ؟

این روش، بیشتر برای مرور کتاب درسی در دروس حفظی مثل زیست، دینی، شیمی و زمین کاربرد دارد.

روش تورق سریع مخصوص چه زمانی است؟

این روش مخصوص زمان هایی است که شما قصد دارید حجم زیادی از مطلب را در زمان بسیار کمی مرور کنید. در واقع به جای مطالعه کلیه مطالب و نوشته های کتاب که ممکن است بسیار وقت گیر باشد، شما صرفاً مطالب خیلی مهم و کلیدی را مرور خواهید کرد.

پس به طور کلی می توان گفت مهم ترین کاربرد این روش قبل از آزمون ها ( آزمون های مرحله ای و همچنین آزمون های جامع) می باشد.

چگونه باید کتاب را تورق سریع کرد؟

کتاب خود را باز کنید. از ابتدا شروع کنید و یک نگاه کلی به صفحه بیندازید (در این نگاه باید سراغ شکل ها، نمودارها، جداول مهم، تیتر ها و کلید واژه ها بروید و به هیچ عنوان خودتان را مشغول روخوانی متن نکنید!). سپس سراغ صفحه بعد بروید و به همین ترتیب فصل به فصل پیش بروید.

مهم ترین نکته این است که دچار وسواس در تورق نشوید و زمان زیادی را برای تورق هر صفحه صرف نکنید! توجه کنید که هدف در تورق سریع، صرفاً مرور شکل ها، تصاویر، الگو ها و یا کلیدواژه های بسیار مهم است؛ نه همه مطالب! پس توقع خود را منطقی کرده و انتظار بیجا نداشته باشید که مثلا قرار است با تورق سریع بر کلیه مطالب و متن کتاب مسلط شوید و … .