سبک یادگیری خود را کشف کنید – راهنمای جامع در مورد سبک های مختلف یادگیری

سبک یادگیری خود را کشف کنید - راهنمای جامع در مورد سبک های مختلف یادگیری

هر فرد ترجیحات و سبک های یادگیری متفاوتی دارد که برای او مفید است. برخی افراد سبک یادگیری غالبی دارند و برخی افراد نیز در شرایط مختلف، سبک های یادگیری متفاوتی را ترجیح می دهند. هیچ پاسخ درست یا غلطی برای اینکه کدام سبک یادگیری (یا ترکیبی از سبک های یادگیری)  برای شما بهتر است وجود ندارد!!

با کشف و درک بهتر سبک های یادگیری خود، می توانید از تکنیک هایی استفاده کنید که میزان و کیفیت یادگیری شما را بهبود بخشد.

در سال‌های اخیر در سراسر دنیا چالش های زیادی در آموزش و پرورش در مورد اینکه چگونه معلمان می‌توانند نیازهای دانش‌آموزان را بهتر برآورده کنند، وجود داشته است و یک راه بسیار مؤثر برای انجام آن، یادگیری در مورد سبک‌های مختلف یادگیری است. هر چه معلمان دانش‌آموزان خود و نحوه عملکرد مغز آنها را بیشتر درک کنند، بهتر می‌توانند به آنها در یادگیری کمک کنند.

حتی اگر قبلاً اصطلاح “سبک یادگیری” را نشنیده اید، احتمالاً قبلاً ایده ای از سبک یادگیری خود دارید. احتمالاً می‌دانید که یادگیری از طریق گوش دادن برای شما سخت است یا خیر، ترجیح می دهید نشسته درس بخوانید و یا راه بروید، یا شاید شما عاشق گوش دادن به کتاب‌های صوتی هستید، یا اینکه برای خواندن کتاب کاغذی می‌نشینید. به طور کلی وقتی در مورد خود به این شکل صحبت می کنید، درواقع درحال توصیف سبک یادگیری خود هستید.

این راهنما به شما کمک می کند تا بفهمید هر سبک یادگیری چیست و همچنین چگونه معلمان می توانند دستورالعمل خود را برای کمک به دانش آموزان هر سبک یادگیری تغییر دهند.  مزیت بزرگی که معلمان متوجه خواهند شد این است که وقتی بر روش‌های جذب همه یادگیرندگان تسلط پیدا کنند، زندگی آنها در واقع بسیار آسان‌تر می‌شود. پذیرایی از سبک های مختلف یادگیری می تواند مدیریت کلاس را بهبود بخشد و باعث شادتر شدن دانش آموزان در کلاس می شود. دانش آموز پرحرفی که مدام حرف دبیر را قطع می کند بالاخره جایگاه مثبتی در کلاس خواهد داشت. دختر ساکتی که همه جواب ها را می داند اما هرگز دستش را بلند نمی کند، در به اشتراک گذاشتن دانش خود احساس اطمینان می کند.

درک سبک یادگیری خود و اطرافیانتان نه تنها در محیط های آموزشی بلکه در محل کار، خانواده، روابط و … نیز مفید است و می تواند به شما در درک خود و دیگران کمک کند. اگر جز والدین هستید، دانستن سبک یادگیری فرزندتان می‌تواند بسیار مفید باشد زیرا به او در انجام تکالیف مدرسه کمک می‌کنید و دیگر درگیری های درسی نخواهید داشت و با او در زندگی روزمره ارتباط برقرار می‌کنید.

با مطالعات بسیار در مورد سبک های یادگیری، تئوری های زیادی در مورد اینکه چند سبک یادگیری وجود دارد و هر یک باید چه نامیده شود، وجود دارد. یکی از تأثیرگذارترین مطالعات انجام شده سه سبک یادگیری را بیان می کند: دیداری، شنیداری و حرکتی؛ که این مدل، مدل  VAKنام گرفت. پس از آن مطالعه، سبک غالب دیگری به عنوان خواندن/نوشتن شناسایی شد و مدل VAK به مدل VARK گسترش یافت.

مدل VARK

پذیرفته‌شده‌ترین مدل سبک‌های یادگیری، مدل VARK نام دارد که مخفف کلمات دیداری، شنیداری، خواندن/نوشتن و جنبشی است. به طور خلاصه:

“یادگیرندگان بصری (فضایی)” با دیدن بهتر یاد می گیرند.

“یادگیرندگان شنوایی (شنیداری)” با شنیدن بهتر یاد می گیرند.

“یادگیرندگان خواندن/نوشتن” با خواندن و نوشتن به بهترین شکل یاد می گیرند.

“یادگیرندگان جنبشی (فیزیکی)” را با انجام حرکت بهتر یاد می گیرند.

به گفته نیل فلمینگ و دیوید باوم، برای معلمان مهم است که بدانند دانش‌آموزانشان چگونه یاد می‌گیرند، اما برای دانش‌آموزان مهم‌تر است که بفهمند خودشان چگونه یاد می‌گیرند. با درک فرآیند یادگیری و تفکر خود، می توانید در مطالعه و یادگیری کارآمدتر باشید.

اینکه در کلاس درس بنشینید و نفهمیدید چرا متوجه نمی شوید، می تواند واقعاً خسته کننده باشد. شما می دانید که مشکل ذهنی خاصی ندارید، اما بعضی وقت ها مطالب را نمی فهمید. این موضوع وقتی خودش را بیشتر نشان می دهد که یک درس را از یک معلم به خوبی یاد می گیرید و از معلمی دیگر نه.

اگر چنین احساساتی را تجربه کرده اید، احتمالاً همه به سبک یادگیری شما برمی گردد. هنگامی که متوجه شدید که چگونه و چطور به روشی که یاد می گیرید، آموزش شما می تواند بسیار بهبود یابد، شما می توانید از احساس خنگ بودن و ناامیدی دست بردارید و از خود و سواد خود دفاع کنید.

این نوع تفکر که فراشناخت نامیده می‌شود، به شما کمک می‌کند بفهمید که چه کسی هستید و چگونه یاد می‌گیرید. کشف سبک یادگیری خود بدون درگیر شدن در فراشناخت غیرممکن خواهد بود.

برای افراد بسیار رایج است که یک سبک یادگیری غالب داشته باشند، اما بسیار بعید است که یک فرد به طور مطلق یک سبک یادگیری داشته باشد. اکثر مردم ترکیبی از بسیاری از افراد هستند. این راهنما و تحقیق در مورد هر سبک یادگیری با دسته بندی مختلف صحبت می کند، اما دسته بندی مهم نیست. آنچه مهم است درک مغز و نحوه یادگیری شماست. سعی کنید اسیر برچسب ها یا طبقه بندی خود یا دیگران نشوید.

 

Memletics

 نظریه دیگری که برخی از سبک های یادگیری دیگر را در نظر می گیرد، Memletics نام دارد. این نظریه اصول مدل VARK را در نظر می گیرد و چند دسته بندی مختلف می افزاید. Memletics شامل روش های دیداری، شنوایی و حرکتی است که در مدل VARK دیده می شود و همچنین به انواع یادگیرندگان، دسته های زیر را نیز می افزاید:

“یادگیرندگان کلامی” که بهترین یادگیری را از طریق صحبت کردن دارند.

“یادگیرندگان منطقی (ریاضی)” که با استفاده از منطق و استدلال بهتر یاد می گیرند (این یادگیرندگان معمولاً تمایل به ریاضی دارند)

“یادگیرندگان اجتماعی (بین فردی)” که در گروه ها بهتر یاد می گیرند.

“یادگیرندگان انفرادی (درون فردی)” که به تنهایی بهتر یاد می گیرند.

در Memletics، به دلیل ماهیت دسته بندی ها، همپوشانی زیادی بین سبک های یادگیری وجود دارد. به عنوان مثال، دو دانش آموز انفرادی را در نظر بگیرید. هر دوی آنها در موقعیت های انفرادی به بهترین شکل یاد می گیرند، اما یکی با استفاده از منطق بهتر یاد می گیرد و دیگری با دیدن.

 توجه شود که دانش آموزان و معلمان نباید سبک های یادگیری را به عنوان جعبه ای در نظر بگیرند که هر آنچه نیاز دارند را می توانند از درون آن بردارند. سبک های یادگیری تنها یک قطعه کوچک در پازل کلی یادگیری دانش آموزان هستند؛ پس مهم نیست که سبک‌های یادگیری غالب شما تحت چه نظریه‌ای قرار می‌گیرد، دانستن سبک شما می‌تواند یادگیری شما را آسان‌تر و هموار‌تر کند.

یادگیرندگان بصری

آیا تا به حال به یاد دارید که در مدرسه در یک آزمون شرکت کرده باشید و فکر کنید “پاسخ را به خاطر نمی آورم، اما یادم می آید که آن را با رنگ صورتی در یادداشت هایم برجسته کرده بودم…” پس ممکن است شما یک یادگیرنده بصری باشید.

دلیلش این است که یادگیرندگان بصری آنچه را که بیشتر می بینند به خاطر می آورند و یاد می گیرند. یادگیرندگان بصری علاوه بر فیلم و تصویر با استدلال فضایی، نمودارها، و غیره هم به خوبی یاد می گیرند.

 

یکی از مزایای بسیار زیاد یادگیرنده بصری این است که مغز انسان اطلاعات بصری را بسیار سریعتر از متن ساده پردازش می کند. به‌عنوان یک یادگیرنده بصری، می‌توانید اطلاعات زیادی را خیلی سریع دریافت و حفظ کنید.

یادگیرندگان بصری استفاده از نقشه ها، خطوط کلی، نمودارها، طرح ها و الگوها را هنگام مطالعه و یادگیری، ترجیح می دهند. هنگام یادداشت برداری، این دانش آموزان به احتمال زیاد یادداشت های خود را در قالب الگوهای بصری سازماندهی می کنند. حتی ممکن است از نمودارها استفاده کنند و یا حتی ممکن است صفحه یادداشت های خود را به بخش های مختلف تقسیم کنند. بسیاری از یادگیرندگان بصری با کد رنگی یادداشت های خود و با قلم های رنگی مختلف یا هایلایتر به خوبی عمل می کنند.

مشاغل برای یادگیرندگان بصری:

یادگیرندگان بصری اغلب به سمت زمینه های STEM کشیده می شوند و در آن به خوبی عمل می کنند. STEM مخفف علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی است. به طور خاص، برخی از مشاغل عبارتند از عکاسی، ساخت و ساز، طراحی گرافیک، طراحی داخلی، معماری، فیزیک، تبلیغات، مهندسی و جراحی.

یادداشتی برای معلمان یادگیرندگان بصری:

گاهی ممکن است این دانش‌آموزان از پنجره به بیرون خیره شوند یا کاغذ های دفتر خود را به نوعی خط خطی یا طراحی کنند. اگر اینطور است به آنها اجازه دهید! قفل کردن چشمان آنها به طور مداوم روی شما ممکن است تحریک بصری بیش از حد باشد ؛ و برای مثال  گلی که در کنار یادداشت های خود می کشند ممکن است به آنها کمک کند تا با اتصال صحبت های شما به نقاشی بصری خود، آن نقطه را به خاطر بسپارند.

همچنین برای یادگیرندگان بصری آسان است که توسط ورودی های بصری زیاد غرق شوند. اگر محیط کلاس با هرج و مرج است و تعداد زیادی دانش آموز در حال حرکت هستند، ممکن است برای آنها سخت باشد. طراحی کلاس شما نیز برای یادگیرندگان بصری بسیار مهم است. اگر شلوغی زیاد یا پوسترهای زیادی روی دیوارها وجود داشته باشد، این می تواند ذهن و پردازش یک یادگیرنده بصری را تحت تأثیر قرار دهد.

برای برخی از یادگیرندگان بصری، توجه دقیق به حرکات شما نیز می‌تواند برای آنها مفید باشد. آنها ممکن است حرکت نمایشی دست شما یا نحوه اشاره شما به کشوری را روی نقشه به خاطر بیاورند. در نظر گرفتن این موضوع هنگام ارائه دروس می تواند بسیار مفید باشد.

ایده های درسی برای کمک به یادگیرندگان بصری

از رنگ ها استفاده کنید: درست مانند این که این زبان‌آموزان تمایل دارند خودشان چیزها را کد رنگی کنند، اگر یادداشت‌های خود را هنگام نوشتن یا ارسال آن‌ها کد رنگی کنید، می‌تواند برای آنها بسیار مفید باشد. به عنوان یک تکلیف درسی یا در تکالیف کلاس، می توانید از دانش آموزان بخواهید که به طور فعال حاشیه نویسی کنند/بخوانند و از رنگ های مختلف برای چیزهای مختلفی که می خواهید آنها را جستجو کنند استفاده کنید. به عنوان مثال، آنها می توانند تاریخ ها را با رنگ آبی و نام ها را با رنگ زرد هایلایت کنند.

استدلال را ترسیم کنید: در ریاضیات، به دانش آموزان بیاموزید که چگونه استدلال خود را بیان کنند (به جای توضیح شفاهی)

از ژست ها استفاده کنید: همانطور که در حال تدریس هستید، از زبان بدن خود آگاه باشید. اگر هنگام صحبت کردن، حرکات بدن و دست را در نظر بگیرید، به یادگیرندگان بصری شما کمک می کند تا توجه کنند و ارتباط برقرار کنند.

پوسترها به عنوان یک پروژه یا تکلیف کلاسی: دانش آموزان می توانند پوسترهایی بسازند که مفاهیم کلیدی را به تصویر می کشد. پس از اتمام، آنها حتی می توانند پوسترهای خود را به کلاس ارائه دهند که برای یادگیرندگان شنوایی جذاب خواهد بود.

نمودارها و گراف ها: از فناوری برای کمک به دانش آموزان برای دیدن اطلاعات بصری با ایجاد نمودارها و گراف ها که اغلب در محیط های ریاضی و علوم تجربی استفاده می شود، استفاده کنید. به عنوان مثال، در کلاس بدنسازی، دانش‌آموزان می‌توانند تعداد دفعات فشار، دراز و نشست و غیره را که می‌توانند انجام دهند را پیگیری کنند و سپس می‌توانید یک نمودار کلاس یا نمودار با داده‌ها ایجاد کنید.

متن را بکشید: در کلاس هنرهای زبان، بخشی از متن را با تصاویر واضح انتخاب کنید. به دانش‌آموزان آموزش دهید که تصویری از آنچه نوشته توصیف می‌کند، ترسیم کنند. این به دانش آموزان در خواندن دقیق و درک متن کمک می کند.

فراگیران شنیداری

آیا گاهی اوقات وقتی که به سختی فکر می کنید، مطالعه می کنید یا سعی می کنید چیزی را سازماندهی کنید، با خودتان صحبت می کنید؟ اگر اینطور است، احتمالاً یک یادگیرنده شنیداری هستید.
یادگیرندگان شنوایی با شنیدن و گوش دادن دقیق به بهترین وجه یاد می گیرند. این می تواند شامل شنیدن چیزهایی از منابع خارجی و همچنین شنیدن صحبت های خود باشد. آنها به احتمال زیاد داوطلب می شوند تا به سؤالات پاسخ دهند و فعالانه در بحث های کلاسی شرکت کنند.

فراگیران شنیداری در کلاس درس امتیازات زیادی دارند زیرا از بیان نظرات خود و دریافت پاسخ سوالات خود نمی ترسند. در حالی که فراگیران خواندن/نوشتن ممکن است حتی متوجه نشوند که سوالی دارند تا زمانی که به عقب برگردند و یادداشت های خود را پردازش کنند. یادگیرندگان شنیداری با گوش دادن و صحبت کردن یاد می گیرند، بنابراین اطلاعات را به راحتی در همان کلاس درس پردازش می کنند.

هر شکلی از گوش دادن یا صحبت کردن، کارآمدترین روش یادگیری برای این دسته خواهد بود. برخی از روش‌های رایج عبارتند از: سخنرانی، کتاب صوتی، بحث، و پردازش کلامی. این یادگیرندگان معمولاً در داستان سرایی و سخنرانی نیز خوب هستند. بسیاری از این دانش آموزان اغلب مطالعه و کار گروهی را ترجیح می دهند زیرا می توانند در مورد اطلاعات دریافتی صحبت کنند (این دسته در نظریه Memletics، یادگیرندگان اجتماعی هستند).

مشاغل برای فراگیران شنوایی:

هر شغلی که به گوش دادن و/یا صحبت کردن زیاد نیاز دارد، احتمالاً برای یک یادگیرنده شنوایی مناسب خواهد بود. برخی از مشاغلی که باید در نظر بگیرید عبارتند از: پخش رادیو یا تلویزیون، حقوق، تدریس، آسیب شناسی گفتار و زبان و مشاوره.

نکته ای برای معلم یادگیرندگان شنوایی:

درست مانند یادگیرندگان بصری، این دانش آموزان نیز ممکن است به فضا خیره شوند، اما به دلیل دیگری. از آنجایی که آنها اطلاعات را با گوش دادن به آن به بهترین وجه پردازش می کنند، نیازی ندارند که اغلب به یادداشت ها یا پاورپوینت نگاه کنند. ممکن است به نظر برسد که آنها در حال تقسیم بندی هستند یا توجهی ندارند. اگر تا به حال دانش آموزی را که به فضا خیره شده است با سوالی ناگهانی گرفتار کرده اید و او به درستی سوال را پاسخ داد، احتمالاً یک یادگیرنده بسیار شنوایی پیدا کرده اید.

این دانش‌آموزان ممکن است در طول کلاس هم به گپ زدن بپردازند. این می تواند زمانی عالی باشد که می خواهید یک بحث یا مناظره سرزنده در کلاس برگزار کنید، اما در زمانی که نیاز دارید کل کلاس با دقت به صحبت های شما گوش دهد، چندان عالی نیست. به جای اینکه ناامید و عصبانی شوید، به یاد داشته باشید که مغز آنها اینگونه کار می کند و چگونه یاد می گیرند. تا آنجا که می توانید و تا آنجایی که برای موضوع مورد نظرتان عملی است، سعی کنید بحث ها را تسهیل کنید و به جای تخریب آن دانش آموز، به این موضوع بپردازید.

همیشه باید به خاطر داشته باشید که این یادگیرندگان ممکن است واقعاً با اطلاعات نوشتاری و تصویری مشکل داشته باشند. یادگیرندگان شنیداری آن دسته از دانش آموزانی هستند که می توانند به تک تک سوالاتی که در کلاس می پرسید پاسخ دهند و سپس در امتحانی که همان اطلاعات را آزمایش می کند، نمره 60 بگیرند. اگر این تصور را دارید که دانش آموزی که امتحانش را خیلی بد داده است،  واقعاً مطالب را می داند، به وی فرصت دهید تا به صورت شفاهی به سؤالات آزمون پاسخ دهد. زیرا نیاز به زمان و تمرین زیادی دارد تا بتواند اطلاعات خود را در امتحان روی کاغذ بخوبی پیاده کند.

ایده های درسی برای کمک به یادگیرندگان شنوایی

کتاب صوتی: به دانش‌آموزان این امکان را بدهید که به یک کتاب صوتی گوش دهند. این روش می‌تواند با رمان‌ها و همچنین کتاب‌های درسی و یا لینک های آموزش آفلاین مؤثر باشد.

سمینار سقراطی: این یک نوع بحث است که در آن دانش آموزان بحث را هدایت می کنند. معلم موضوعاتی را برای گفت و گو ارائه می کند و سپس دانش آموزان مسئولیت را بر عهده می گیرند. با نشستن در یک دایره و داشتن فضایی آرام تر، احتمالاً دانش آموزان بیشتری در گفتگو شرکت می کنند. اغلب یادگیرندگان شنوایی تمایل دارند این بحث ها را رهبری کنند، و این به آنها فرصتی می دهد که بدرخشند و به خاطر صحبت هایشان پاداش بگیرند که می تواند آنها را در موقعیت های دیگر با مشکل مواجه کند.

 سخنرانی ها: چیزی که اغلب دانش اموزان از آن می ترسند برای یادگیرندگان شنوایی بهترین چیز است. سخنرانی ها می توانند کوتاه و بداهه یا طولانی و برنامه ریزی شده باشند و در هر موضوعی قابل انجام است.

یادداشت ها را ضبط کنید: می‌توانید صدای خودتان را در حال صحبت ضبط کنید یا به دانش‌آموزانتان اجازه دهید در طول سخنرانی‌هایتان صدایتان را ضبط کنند تا بتوانند برگردند و گوش دهند. همچنین می‌توانید دانش‌آموزان را تشویق کنید تا یادداشت‌های خود را بخوانند.

متن به گفتار: این کاری است که دانش‌آموزان می‌توانند به تنهایی انجام دهند، اما ممکن است به تلقین شما نیاز داشته باشند یا اگر به آنها اجازه دهید احساس بهتری در انجام آن داشته باشند. هنگام نوشتن انشا، دانش‌آموزان می‌توانند از گفتار به متن برای تسخیر افکار خود استفاده کنند. همچنین استفاده از متن به گفتار برای تصحیح و کشف خطاها می تواند مفید باشد.

مناظره: یک مناظره ساختاریافته یک راه واقعا سودمند برای فراگیران شنیداری است تا ایده های خود را به دیگران منتقل کنند. این کار در تمام مقاطع تحصیلی و در همه رشته ها قابل انجام است.

 یادگیرندگان خواندن/نوشتن

آیا زمانی که مردم با شما صحبت می کنند یا سخنرانی می شنوید، تمایل دارید که از منطقه خارج شوید؟ آیا ترجیح می دهید متن را بخوانید یا اطلاعات را از یک کتاب دریافت کنید؟ پس احتمالاً شما یک یادگیرنده خواندن/نوشتن هستید.

یادگیرندگان خواندن/نوشتن با خواندن و نوشتن به خوبی یاد می گیرند. آنها اغلب مشابه نقل قول معروف فلانری اوکانر که می گوید: “من می نویسم زیرا تا زمانی که آنچه را که می گویم نخوانم نمی دانم چه فکر می کنم”  فکر می کنند. اطلاعات شفاهی برای این دسته اغلب اینچنین است که از یک گوش وارد  و از گوش دیگر خارج می شود. برای آن‌ها، دیدن یادداشت‌ها روی تابلو یا پاورپوینت، مانند یادداشت‌برداری خودشان، بسیار مهم است. پس اگر در تدریس خود به توضیح کلامی یک مطلب زیاد میپردازید مطمین باشید که دسته ای از دانش آموزان از آموزش شما محروم می مانند.

این دانش‌آموزان از کتاب‌ها، فهرست‌ها، یادداشت‌ها، مجلات، لغت‌نامه‌ها و غیره بهترین چیزها را یاد می‌گیرند. برخی از کارهایی که این دانش‌آموزان ممکن است برای کمک به یادگیری خود انجام دهند عبارتند از بازنویسی یادداشت‌های خود، استفاده از فلش کارت، اضافه کردن یادداشت‌ها به تصاویر یا نمودارها، انتخاب یک کتاب فیزیکی به جای کتاب صوتی و استفاده از توضیح های مختصر روی ویدیوها.

مشاغل برای یادگیرندگان خواندن/نوشتن:

یک انتخاب شغلی رایج و بدیهی برای یادگیرندگان خواندن/نوشتن، نوشتن است، اما اگر این سبک یادگیری شماست، قطعا به نوشتن محدود نمی‌شوید. ویرایش، تبلیغات، تحقیق، ترجمه و مشاوره اقتصادی نیز انتخاب های شغلی خوبی هستند که مناسب هستند.

یادداشتی برای معلمان یادگیرندگان خواندن/نوشتن:

در حالی که این یادگیرندگان اغلب جزو دانش آموزان خوب شما هستند، آنها به سختی می توانند از سخنرانی ها یا روش های کاملاً شنیداری یاد بگیرند. آنها ممکن است به خوبی به بحث های کلاس پاسخ ندهند و برای پردازش چیزهایی که می شنوند به زمان بیشتری نیاز دارند. اگر قبل از اینکه از آنها بخواهید با صدای بلند مطلبی را به اشتراک بگذارند، کمی به آنها زمان بدهید تا افکارشان را بنویسند، کمتر احساس استرس می کنند و می توانند افکارشان را پردازش کنند.

هر معلمی دانش‌آموزی داشته است که در هنگام ارائه قبل از رفتن به اسلاید بعدی به زمان بیشتری نیاز دارد، حتی اگر توضیح شما تمام شده باشد و همه دانش‌آموزان دیگر آماده باشند. یک یادگیرنده خواندن/نوشتن به احتمال زیاد آن دانش آموز است، و وقتی سبک یادگیری او را درک می کنید، راحت تر با وی کنار می آیید. گاهی اوقات آنها در هنگام نوشتن دچار مشکل می شوند زیرا سعی می کنند تک تک چیزهایی که شما می گویید را یادداشت کنند. شما واقعاً می‌توانید با کار کردن با آن‌ها در بیرون کشیدن مهم‌ترین بخش‌های سخنرانی‌تان و تفسیر آنچه می‌شنوند به آن‌ها کمک کنید.

ایده های درسی برای کمک به یادگیرندگان خواندن/نوشتن

جزوات: مهم نیست که درس شما در مورد چه چیزی باشد، یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای کمک به یادگیرندگان خواندن/نوشتن انجام دهید، ارائه جزوه هایی است که مهم ترین اطلاعات را برجسته می کند.

همچنین مهم است که به این یادگیرندگان زمان کافی برای نوشتن یادداشت های دقیق داده شود. ارائه جزوه ها یا یادداشت های راهنما می تواند به این یادگیرندگان کمک کند تا زمان کافی برای دریافت تمام اطلاعات داشته باشند.

انشا و تکالیف خواندنی: این تکالیف ساده و سنتی اغلب برای یادگیرندگان خواندن/نوشتن بهترین کارایی را دارند. به همین دلیل است که این سبک یادگیری اغلب در محیط کلاس درس سنتی رشد می کند.

داستان های واژگانی: از دانش‌آموزان بخواهید داستان یا نمایشنامه بسازند تا لغات واژگان خود را سرگرم‌کننده‌تر و جالب‌تر کنند. این را می توان در هر زمینه موضوعی که دارای کلمات واژگانی باشد انجام داد. می‌توانید به دانش‌آموزان موضوعی بدهید یا اجازه دهید خلاق باشند، اما تنها کاری که باید انجام دهند این است که داستانی بنویسند که حاوی x تعداد کلمات واژگانشان باشد. همچنین می‌توانید این فعالیت را برای کمک به یادگیرندگان حرکت‌شناس گسترش دهید تا دانش‌آموزان داستان‌های خود را برای کلاس اجرا کنند.

فکر کنید، گروه کنید، به اشتراک بگذارید: یادگیرندگان خواندن/نوشتن اغلب با به اشتراک گذاشتن افکار خود با صدای بلند مشکل دارند. آن دسته از دانش‌آموزانی که در آزمون های کتبی خوب اند اما وقتی در کلاس از آنها سوال می پرسید، نمی توانند خوب اطلاعاتشان را بیان کنند، احتمالاً یادگیرندگان خواندن/نوشتن هستند. فکر کردن، جفت کردن، به اشتراک گذاشتن واقعا می تواند به اعتماد به نفس آنها برای بیان کلامی افکارشان کمک کند. باز هم می توان این کار را با هر گروه سنی و در هر زمینه ای انجام داد. ابتدا از دانش‌آموزان یک سوال باز بپرسید و به آنها فرصت دهید تا بی‌صدا فکر کنند و پاسخ‌هایشان را بنویسند. سپس، از دانش آموزان بخواهید در گروه های کوچک دو یا سه نفره جفت شوند تا پاسخ های خود را به اشتراک بگذارند. در نهایت، بحث را برای کل کلاس باز کنید. اغلب وقتی فقط یک سوال می‌پرسید و می‌خواهید دانش‌آموزان فوراً پاسخ دهند، فقط از زبان‌آموزان شنیداری پاسخ می‌گیرید زیرا آنها سریع‌ترین در پردازش کلامی هستند.

یادگیرندگان حرکتی

آیا شما اولین کسی هستید که بلند می شوید و داوطلب می شوید تا آزمایشی را برای دیگران نشان دهید؟ آیا برای یادگیری نحوه انجام یک کار، به جای نگاه کردن به نمودار، نیاز به انجام عملی یک کار مثلا تعویض روغن دارید؟ اگر چنین است، به نظر می رسد که شما یک یادگیرنده حرکتی هستید.

یک یادگیرنده حرکتی با گذراندن حرکات یا در واقع انجام کار بهتر یاد می گیرد. وقتی آنها به طور فعال بدن خود را حرکت می دهند و آن را با چیزهایی که می آموزند ترکیب می کنند، درونی کردن اطلاعات برای آنها بسیار آسان تر است.

این دانش آموزان تمایل دارند در نمایش ها و آزمایش ها بدرخشند. آنها همچنین از دیدن چیزی دست اول، تماشای ویدیوهای زنده و رفتن به سفرهای میدانی بهترین چیزها را یاد می گیرند. حتی تنها ترکیب یک حرکت فیزیکی با یک تکه اطلاعات می تواند به آنها کمک کند. آنها ممکن است در حالی که در حال گوش دادن در کلاس هستند بی قراری کنند، و بسیار بیشتر از کسانی که سبک های یادگیری دیگری دارند با دست صحبت می کنند.

مشاغل برای یادگیرندگان حرکتی:

هر شغلی که به شما امکان می دهد از نظر بدنی فعال باشید و بدن خود را حرکت دهید، درست در دسته یک یادگیرنده حرکتی خواهد بود. یادگیرندگان حرکتی معمولاً در خود یک ورزشکار حرفه ای، کشاورز، نجار، فیزیوتراپیست و مکانیک احساس می کنند.

یادداشتی برای معلمان یادگیری حرکتی:

فقط به این دلیل که دانش آموزی را می بینید که در حال بی قراری یا عصبانیت است، به این معنی نیست که او توجه نمی کند یا حوصله اش سر رفته است. مغز آنها فقط میل به یک حرکت دارد تا به آنها در ایجاد ارتباط کمک کند. تا زمانی که حواس دیگران را در کلاس پرت نکنند، نیازی به وادار کردن دانش آموزان به نشستن کامل وجود ندارد. تا جایی که می توانید سعی کنید حرکت را به مفاهیمی که آموزش می دهید مرتبط کنید.

یادگیرندگان حرکتی واقعاً فقط نیاز به حرکت دارند و می توانند از وقفه های مغزی فعال بهره مند شوند. سعی کنید تمام تلاش خود را بکنید تا آنها را فعال نگه دارید و اجازه حرکت در کلاس را بدهید. اگر به دانش‌آموزان خود نگاه می‌کنید و آن نگاه براق را می‌بینید، درس خود را برای 30 ثانیه مکث کنید و از کل کلاس بخواهید حرکت های پرشی انجام دهند . یا اگر متوجه شدید که یکی از یادگیرندگان حرکتی شما نمی تواند دیگر روی صندلی خود بنشیند، از او بخواهید که سریعاً برای شما دفتر کلاسی یا … را بیاورد. بنابراین اغلب این دانش آموزان به دلیل تلاش برای حرکت و پیروی از سبک یادگیری طبیعی خود تنبیه می شوند. هرچه بیشتر بتوانید راه هایی برای پاداش دادن به آنها برای سبک یادگیری خود بیابید، آنها بیشتر درگیر می شوند.

ایده های درسی برای کمک به یادگیرندگان حرکتی

آزمایشگاه ها و آزمایش ها: این نوع دروس در کلاس های علوم رایج است، اما می توان آنها را با موفقیت در برنامه درسی همه دروس مختلف پیاده سازی کرد. به عنوان مثال، دانشجویان روانشناسی می توانند مطالعاتی را که در مورد آنها یاد می گیرند تکرار کنند. یک درس ریاضی ابتدایی می تواند شامل اندازه گیری قد هر دانش آموز و سپس ایجاد مسائل بر اساس اندازه گیری ها باشد.

سفرهای میدانی: برنامه‌ریزی سفرهای آموزشی معمولا بسیار سخت است و این قابل درک است. اگرچه سفرهای میدانی لزوما نباید رویدادهای مهمی باشند؛ مثلا برای یک پروژه هنری، می‌توانید دانش‌آموزان را به بیرون ببرید و از آن‌ها بخواهید آنچه را که می‌بینند نقاشی کنند یا عکس بگیرند. یک درس انگلیسی می‌تواند شامل یک پیاده‌روی در طبیعت باشد که در آن دانش‌آموزان وقتی بیرون هستند، در مورد آنچه که می‌بینند، یادداشت می‌نویسند یا داستانی بنویسند.

لوازم فیزیکی: هر زمان که می توانید، از وسایل کاربردی یا به یاد ماندنی استفاده کنید. هنگام تدریس درس تاریخ، می توانید لباس دورانی را که در مورد آن تدریس می کنید، با خود بیاورید یا بپوشید. اگر معلم آناتومی هستید، یک اسکلت بیاورید یا از بدن خود به عنوان نمونه استفاده کنید.

موضع بگیرید: این فعالیتی است که تنظیم آن بسیار آسان است و برای یادگیرندگان حرکتی و همچنین شنوایی جذاب است. برای آماده سازی، یک سری سؤالات را مطرح کنید که دانش آموزان می توانند با آنها موافق یا مخالف باشند. اگر دانش‌آموزان شما در حال خواندن «کشتن مرغ مقلد» هستند، سؤالات شما می‌تواند به عنوان مثال حول محور نژادپرستی باشد. (توجه: اگر به موضوع حساسی مانند نژادپرستی می پردازید، مطمئن شوید که دانش آموزان خود و سطح بلوغ آنها را می شناسید) تابلوهایی را در دو طرف کلاس خود آویزان کنید که «موافق» و «مخالف» را نشان می دهد. سپس، هر سؤال را بخوانید و از دانش‌آموزان بخواهید به سمت اتاقی بروند که مطابق با اعتقاد آنها باشد. هنگامی که به آنجا می آیند، آنها می توانند افکار خود را با گروهی که از اعتقادات آنها پیروی می کنند بحث کنند و سپس شما می توانید بحث را برای کل کلاس باز کنید.

عمل کنید: این روش برای درس ادبیات و تاریخ به خوبی جواب می دهد. به جای خواندن بی سر و صدا، قسمت هایی را به دانش آموزان اختصاص دهید و از آنها بخواهید داستان را اجرا کنند.

سخنرانی های تظاهراتی: همانطور که نقل قول معروف منتسب به انیشتین می گوید: “اگر نمی توانید آن را به سادگی توضیح دهید، به اندازه کافی آن را درک نمی کنید.” سخنرانی‌های نمایشی به دانش‌آموزان این فرصت را می‌دهد تا چیزی را که واقعاً خوب می‌فهمند، به شیوه‌ای ساده توضیح دهند تا همسالانشان بفهمند. دانش‌آموزان موضوعی را انتخاب می‌کنند، مثلاً چگونه ساندویچ کره بادام‌زمینی و ژله درست کنیم. آنها سپس سخنرانی می کنند و فرآیند را توضیح می دهند و به طور همزمان روند را نشان می دهند. بخش نمایشی این چیزی است که واقعاً برای یادگیرندگان جنبشی جذاب است و برای همه یادگیرندگان جذاب است زیرا دانش آموزان در انتخاب موضوع خود آزادی زیادی دارند.

یادگیرندگان منطقی

افرادی که در ریاضیات عالی هستند و دارای مهارت های استدلال منطقی قوی هستند معمولاً یادگیرندگان منطقی هستند. آنها به سرعت متوجه الگوها می شوند و توانایی بالایی در پیوند دادن اطلاعاتی دارند که به نظر دیگران غیرمرتبط به نظر می رسد. یادگیرندگان منطقی پس از سازماندهی مجموعه ای از اطلاعات، جزئیات را با ترسیم ارتباطات بهتر حفظ می کنند.

با تلاش برای درک معنا و استدلال پشت موضوعی که در حال مطالعه هستید، توانایی خود را برای یادگیری به حداکثر برسانید. به حفظ حروف وابسته نباشید. پیوندهای بین موضوعات مرتبط را بررسی کنید و مطمئن شوید که جزئیات را درک می کنید. از «تفکر سیستمی» برای کمک به درک بهتر رابطه بین بخش‌های مختلف یک سیستم استفاده کنید. این نه تنها به شما کمک می‌کند تا تصویر بزرگ‌تر را درک کنید، بلکه به شما کمک می‌کند تا بفهمید که چرا هر بخش مهم است.

یادگیرندگان اجتماعی

یادگیرندگان اجتماعی معمولاً مهارت های ارتباط نوشتاری و کلامی عالی دارند. این افراد به راحتی با دیگران صحبت می کنند و در درک دیدگاه های دیگران مهارت دارند. به همین دلیل، مردم اغلب از یادگیرندگان اجتماعی مشاوره می گیرند. یادگیرندگان اجتماعی کار با گروه ها را به بهترین شکل یاد می گیرند و از فرصت ها برای ملاقات فردی با معلمان استفاده می کنند. اگر ترجیح می‌دهید به‌صورت گروهی روی مسائل کار کنید و از کار کردن با دیگران کاملاً لذت ببرید، این احتمال وجود دارد که شما یک یادگیرنده اجتماعی باشید.

اگر شما یک یادگیرنده اجتماعی هستید، باید به دنبال فرصت هایی برای مطالعه با دیگران باشید. اگر کلاسی که در آن هستید گروه های رسمی ندارد، گروه خود را بسازید.

فراگیران انفرادی

فراگیران انفرادی معمولا ترجیح می دهند خودشان در محیط های خصوصی کار کنند. آنها هنگام حل مشکل یا مطالعه به کمک دیگران متکی نیستند. یادگیرندگان انفرادی اغلب ترجیحات و روش های یادگیری خود را تجزیه و تحلیل می کنند. از آنجایی که فراگیران انفرادی ترجیح می دهند به تنهایی کار کنند، ممکن است قبل از کمک گرفتن، وقت خود را روی یک مشکل دشوار تلف کنند. با این حال، یادگیری انفرادی می تواند یک سبک یادگیری بسیار موثر برای دانش آموزان باشد.

نکاتی برای کمک به فراگیران از همه نوع به طور همزمان

دروسی که می توانند چندین سبک یادگیری را با هم ترکیب کنند، اغلب مؤثرترین هستند، زیرا می توانند به بیشترین دانش آموزان دسترسی پیدا کنند. همچنین، از آنجایی که بیشتر افراد ترکیبی از سبک های یادگیری هستند، منطقی است که فعالیت هایی که سبک های یادگیری را با هم ترکیب می کنند، از مؤثرترین آنها باشند.

بسیاری از فعالیت‌هایی که قبلاً ارائه شده‌اند، فرصت‌هایی را برای فراگیران از هر نوع فراهم می‌کنند تا از مزایایی بهره‌مند شوند. اگر سعی می کنید خلاق باشید، می توانید در هر درس تغییرات کوچکی ایجاد کنید تا به سبک های مختلف یادگیری برسید. در زیر ایده هایی از راه های رسیدن به هر چهار سبک یادگیری در یک درس یا فعالیت آورده شده است.

مراکز: روش کار این است که شما چندین ایستگاه یا مراکز مختلف در سرتاسر کلاس دارید و دانش‌آموزان خود را به گروه‌هایی تقسیم می‌کنید تا در هر مرکز یک گروه وجود داشته باشد. سپس، فعالیت‌های مختلفی را در هر مرکز ارائه می‌کنید و دانش‌آموزان با گروه‌های خود به هر مرکز می‌چرخند. این روش علاوه بر دسترسی به دانش‌آموزان در هر سبک‌ یادگیری، فواید زیادی دارد. حتی اگر مرکزی ندارید که به یادگیرندگان حرکتی پاسخ دهد، عمل ساده بلند شدن و حرکت به مکان های مختلف در سراسر کلاس به آنها کمک می کند. همین امر در مورد یادگیرندگان شنوایی نیز صدق می کند. بودن در گروه های کوچک و چرخش در اتاق به طور طبیعی باعث بحث و گفتگو می شود.

گزینه ها را بدهید: مهم نیست که با دانش آموزان خود چه می کنید، در صورت امکان گزینه هایی را به آنها بدهید. به عنوان مثال، به جای اختصاص دادن یک مقاله در پایان یک واحد، یک پروژه با گزینه های مختلف اختصاص دهید. زمانی که به دانش‌آموزان گزینه‌هایی می‌دهید، نیازی به ذکر این نیست که کدام انتخاب با کدام سبک یادگیری مطابقت دارد. دانش‌آموزان اغلب به‌طور طبیعی به سمت هر گزینه‌ای که برای سبک یادگیری آنها مناسب‌تر است، جذب می‌شوند. در اینجا یک مثال از 4 گزینه مختلف پروژه آورده شده است:

مقاله بنویسید (برای فراگیران خواندن/نوشتن)

ضبط پادکست یا سخنرانی TED (برای فراگیران شنیداری)

فیلمبرداری ویدیو (برای یادگیرندگان حرکتی)

ایجاد یک پوستر یا پروژه چند رسانه ای (برای یادگیرندگان بصری)

فن آوری: فناوری راه درازی را پیموده است و برنامه‌ها و وب‌سایت‌های زیادی در دسترس هستند که می‌توانند به دانش‌آموزان کمک کنند. بازی هایی که شامل تصاویر و صدا هستند به یادگیرندگان دیداری و شنیداری کمک می کنند. خواندن توضیحات و درس ها در برنامه ها به یادگیرندگان خواندن/نوشتن کمک می کند. دستکاری فیزیکی و لمس یک دستگاه به یادگیرندگان حرکتی کمک می کند.

کلمات پایانی

هیچ چیز درست یا غلطی در هیچ یک از سبک های یادگیری وجود ندارد. گاهی اوقات برای کسانی که سبک یادگیری خواندن/نوشتن غالب دارند، موفقیت در یک محیط آکادمیک سنتی آسان‌تر است، بنابراین برچسب «دانش‌آموز خوب» به آن دانش‌آموزان داده می‌شود. آموزش راه درازی را پیموده است و مدارس و معلمان در حال حاضر سبک های مختلف یادگیری را در نظر می گیرند.

همیشه مهم است که به یاد داشته باشید که هر دانش آموز منحصر به فرد است و حتی دو دانش آموز که هر دو یادگیرنده بصری هستند ممکن است هنوز در مورد بهترین کار برای آنها تفاوت زیادی داشته باشند. بهترین راه برای رویکرد به آموزش، شناخت و درک هر دانش آموز است. با یادآوری این نکته که همه دانش‌آموزان انسان‌هایی هستند که نیازها و احساسات دارند، معلمان می‌توانند همدلانه با آنها برخورد کنند.

به یاد داشته باشید، سبک یادگیری تنها یکی از توضیح های روش ترجیحی دانش آموز برای یادگیری است. این سبک می تواند در طول زمان تغییر کند، و هر دانش آموز با هر سبک به درجات مختلف مطابقت دارد. مهم نیست که در چه مرحله ای از تحصیلات هستید، می توانید از درک سبک یادگیری خود و اطرافیان خود بهره مند شوید.