معرفی رشته ریاضی فیزیک

معرفی رشته ریاضی فیزیک

همان‌طور که از اسم این رشته پیداست دروس اصلی و مهم این رشته درس ریاضی و فیزیک است. دانش ریاضی از پیش نیازهای اصلی برای موفقیت در این رشته محسوب می‌شود بنابراین دانش آموزانی که وارد رشته ریاضی و فیزیک می‌شوند باید به درس ریاضی علاقه‌مند باشند و توانایی لازم برای یادگیری مطالب مربوط به این درس را داشته باشند. قدرت تجزیه – تحلیل و تجسم اجسام فضایی (تصور اشکال و اجسام در ذهن) از دیگر توانایی‌های لازم برای توفیق در برخی رشته های دانشگاهی این گرایش می‌باشد.

 

6 مولفه تعیین کننده برای انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم :

15% امتیازنظر والدین دانش آموز
210% امتیازنظر دانش آموز
310% امتیازنظر تمام معلمان دانش آموز در تمامی دروس دوره اول متوسطه
410% امتیازنظر مشاور مدرسه
530% امتیازنتایج آزمون های مشاوره ای
635% امتیازنتایج نمرات درسی دانش آموز
  • حداقل معدل لازم برای انتخاب رشته ریاضی فیزیک : 

شرط معدل برای ورود به رشته ریاضی فیزیک این است که مجموع نمرات کسب شده در سال هفتم و هشتم و نهم در دروسی که با رشته ی ریاضی فیزیک مرتبط هستند با درنظر گرفتن ضریب حداقل 252 باشد به عبارت دیگر معدل دانش اموز حداقل 14 باشد.

علاوه بر این مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور در هر یک از درس های ریاضی و علوم تجربی، در سه پایه در دوره متوسطه اول، بدون احتساب ضریب بیشتر از 42 باشد.

معرفی کتاب های رشته ریاضی فیزیک در مقطع دبیرستان (دوره دوم آموزش متوسطه)

شرط هر انتخابی، شناسایی و آگاهی داشتن نسبت به آن است. شما نیز برای این که بتوانید درک بهتری از جزئیات مطالب تدریسی در این رشته به دست آورید نیاز است که ابتدا بدانید که چه کتاب هایی در پایه های مختلف این رشته تدریس خواهند شد. کتاب های رشته ریاضی فیزیک در مقطع دبیرستان عبارتند از :

پایه دهمپایه یازدهمپایه دوازدهم
فارسی 1فارسی 2فارسی 3
عربی 1عربی 2عربی 3
دین و زندگی 1دین و زندگی 2دین و زندگی 3
زبان انگلیسی 1زبان انگلیسی 2زبان انگلیسی 3
ریاضی 1حسابان 1حسابان 2
هندسه 1هندسه 2هندسه 3
آمار و احتمالریاضیات گسسته
فیزیک 1فیزیک 2فیزیک 3
شیمی 1شیمی 2شیمی 3
نگارش 1نگارش 2نگارش 3
آزمایشگاه علوم تجربی 1آزمایشگاه علوم تجربی 2
آمادگی دفاعیزمین شناسیهویت اجتماعی
جغرافیای ایرانتاریخ معاصر ایرانمدیریت خانواده و سبک زندگی
هنرهنر
تفکر و سواد رسانه ایانسان و محیط زیستسلامت و بهداشت
کارگاه کارآفرینی و تولید  

برای دانلود pdf کتاب های درسی و مشاهده جزئیات کتاب ها می توانید به سایت زیر مراجعه کرده و کتاب مورد نظر خود را دانلود و مشاهده کنید:  :   http:  //chap.sch.ir/

کنکور رشته ریاضی فیزیک

  • ضرایب دروس

ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور رشته ریاضی به شرح ذیل می باشد:

جدول ضرابی دروس در کنکور ریاضی فیزیک
 زیرگروه 1زیرگروه 2زیرگروه 3
ادبیات444
عربی222
دینی333
زبان222
ریاضی12129
فیزیک996
شیمی233

همانطور که مشاهده می کنید در همه زیر گروه ها، ضرایب دروس اختصاصی بیشتر از دروس عمومی است و همین امر نشان دهنده اهمیت زیاد دروس اختصاصی است. البته این به معنای عدم اهمیت دروس عمومی نیست؛ کما اینکه این دروس در صورت کسب درصد های بالا به دلیل انحراف معیار زیاد از میانگین، تراز زیادی می دهند و در رتبه کنکور بسیار تاثیرگذارند.

همانطور که پیداست تقریبا در اکثر رشته های پرطرفدار رشته ریاضی که در زیرگروه 1 جا دارند ریاضی (شامل حسابان و هندسه و گسسته و آمار ) مهم ترین درس محسوب می شود و بعد از آن نیز درس فیزیک از اهمیت بالایی برخوردار است.

در دروس عمومی ضرایب و اهمیت دروس در زیرگروه های مختلف یکسان است و می توان گفت در همه زیرگروه ها درس ادبیات (با ضریب 4 ) مهم ترین درس عمومی کنکور می باشد.

  • رشته های تحصیلی:   

بعد از اعلام نتایج کنکور دانش آموزان می بایست در فرآیند انتخاب رشته، 150 انتخاب خود ( رشته و دانشگاه مربوطه) را در سایت سازمان سنجش ثبت کنند.

معمولا اغلب رشته های تحصیلی گروه ریاضی فیزیک در دانشگاه پس از کنکور سراسری، در مقطع کارشناسی هستند. مدت زمان تحصیل در مقاطع تحصیلی دانشگاهی به صورت کاردانی(تقریبا دو سال)، کارشناسی(تقریبا چهارسال)، کارشناسی ارشد پیوسته(تقریبا ۵ سال) و دکترای پیوسته (۵ تا ۶ سال) است.

در ادامه رشته هاي تحصيلي گروه آزمايشي ریاضی فیزیک، زيرگروه و مقطع تحصيلي هریک آورده شده است:

رشته های تحصیلی زیرگروه های کنکور ریاضی فیزیک
زیرگروه 1مقطعرشته های تحصیلی
دکتریدکترای پیوسته بیوتکنولوژی، دکترای پیوسته فیزیک
کارشناسی ارشدکارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد
کارشناسیآمار و سنجش آموزشی، آمار، آموزش ابتدایی، آموزش ریاضی، آموزش تربیت بدنی، آموزش فیزیک، آموزش کودکان استثنایی، ادیان و مذاهب، اقتصاد، الکترونیک و مخابرات دریایی، امنیت اطلاعات، امنیت اقتصادی، امنیت بین الملل، امنیت نرم، ایمنی صنعتی، پژوهشگری امنیت، تاریخ اسلام، تاریخ تمدن ملل اسلامی، تربیت مروج سیاسی، حسابداری، حفاظت اطلاعات، روان شناسی، ریاضیات و کاربردها، زبان و ادبیات عربی، شیعه شناسی، ضد تروریسم، علم اطلاعات و دانش شناسی، علوم انتظامی، علوم تربیتی، علوم سیاسی، علوم فنی امنیت، علوم قرآن و حدیث، علوم کامپیوتر، علوم مهندسی، علوم ورزشی، علوم و مهندسی آب، فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق امامی، فقه و حقوق حنفی، فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق مذاهب اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فیزیک، فیزیک مهندسی، گردشگری، مددکاری اجتماعی، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت امور بانکی، مدیریت امور گمرکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت بیمه اکو، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت مالی، مدیریت و بازرگانی دریایی، مربیگری عقیدتی، مطالعات امنیتی، معارف اسلامی، معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطات، معارف اسلامی و اخلاق، معارف اسلامی و ادیان، معارف اسلامی و تاریخ، معارف اسلامی و علوم تربیتی، معارف اسلامی و علوم قرآنی، معارف اسلامی و کلام، معارف اسلامی و مدیریت، معماری داخلی، مهندسی اپتیک و لیزر، مهندسی انرژی، مهندسی برق، مهندسی بهره برداری راه آهن، مهندسی پزشکی، مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما، مهندسی حمل و نقل ریلی، مهندسی خط و سازه های ریلی، مهندسی دریا، مهندسی دریانوردی، مهندسی راه آهن، مهندسی ساخت و تولید، مهندسی شهرسازی، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی کشتی، مهندسی ماشین آلات دریایی، مهندسی ماشین های ریلی، مهندسی ماشین های صنایع غذایی، مهندسی معماری، مهندسی مکانیک، مهندسی مکانیک بیوسیستم (کشاورزی)، مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی، مهندسی مواد و متالورژی، مهندسی نساجی، مهندسی نقشه برداری، مهندسی هوافضا، هتلداری، هنرهای چند رسانه ای، هوانوردی، اقتصاد کشاورزی
کاردانیکاردانی آمار، کاردانی آموزش ریاضی، کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی، کاردانی ارتباطات و فناوری اطلاعات، کاردانی امور بانکی، کاردانی امور دولتی، کاردانی امور فرهنگی، کاردانی امور مالی و مالیاتی، کاردانی بهینه سازی مصرف انرژی، کاردانی بیمه، کاردانی تربیت مبلغ قرآن کریم، کاردانی تربیت معلم قرآن کریم، کاردانی تعمیر و نگهداری هواپیما، کاردانی تکنولوژی آبیاری، کاردانی تکنولوژی ماشین های کشاورزی، کاردانی گردشگری، کاردانی حسابداری، کاردانی سخت افزار کامپیوتر، کاردانی علم اطلاعات و دانش شناسی، کاردانی علوم انتظامی، کاردانی علوم ورزشی، کاردانی فرآوری مواد معدنی، کاردانی فناوری اطلاعات و ارتباطات، کاردانی فنی خط و ابنیه، کاردانی فنی کشتی، کاردانی مخابرات، کاردانی مخابرات هواپیما، کاردانی مدیریت بازرگانی، کاردانی مدیریت صنعتی، کاردانی مدیریت گمرکی، کاردانی مراقبت پرواز، کاردانی معماری، کاردانی معماری سنتی، کاردانی مکانیزاسیون کشاورزی، کاردانی هتلداری
زیرگروه 2مقطعنام رشته
کارشناسیشیمی کاربردی، شیمی محض، مهندسی ایمنی، مهندسی پلیمر، مهندسی شیمی، مهندسی معدن، مهندسی نفت، مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار، مهندسی ایمنی صنعتی، مهندسی ایمنی و بازرس فنی
کاردانیکاردانی فنی مواد
زیرگروه 3مقطعنام رشته
کاردانیکاردانی الکترونیک هواپیمایی، کاردانی اویونیک هواپیما، کاردانی پالایش گاز، کاردانی شهرسازی، کاردانی فنی برق، کاردانی فنی جوشکاری، کاردانی فنی صنایع، کاردانی فنی صنایع شیمیایی، کاردانی فنی عمران، کاردانی فنی عملیات پتروشیمی، کاردانی فنی معدن، کاردانی فنی مکانیک، کاردانی نقشه برداری

گرایش‌ های رشته‌ ریاضی‌

گرایش های رشته ریاضی عبارتند از: ریاضی‌ محض‌ و کاربردی‌ و دبیری. به‌ شاخه ای‌ از ریاضی‌ که‌ کاربرد عملی‌ مشخصی‌ داشته‌ باشد، ریاضیات‌ کاربردی‌ می گویند. به عنوان مثال در اقتصاد، کامپیوتر، فیزیک‌ یا آمار و احتمال‌ کاربرد داشته‌ باشد و ‌به‌ شاخه ای که‌ به‌ نظریه پردازی‌ ریاضی‌ می پردازد، ریاضی‌ محض گفته می شود. اما رشته ای به اسم ریاضیات و کاربردها چندسالی است که آمده است و این دو رشته را ترکیب کرده است. یکی دیگر از گرایش های ریاضی، ریاضی دبیری است که هدف از این شاخه، تربیت دبیران و کارشناسان متخصص آموزش ریاضی است که پاسخگوی نیازهای آموزش و پرورش کشور در سطوح پیش دانشگاهی باشند.

دروس رشته ریاضی فیزیک در دانشگاه 

دروس پایه در دانشگاه: 

درک و بیان محیط شهری، مبانی جامعه شناسی، مبانی جغرافیا، مبانی اقتصاد، درآمدی بر شهرشناسی، زبان تخصصی، کاربرد هندسه در شهرسازی، کارگاه بیان تصویری، کاربرد ریاضیات در شهرسازی، بوم‎شناسی طبیعی و انسانی.‎

دروس اصلی در دانشگاه: 

حقوق و قوانین شهری، کاربرد نقشه‎‌برداری، کارگاه مطالعات شهری، کاربرد رایانه در شهرسازی، تاریخ و فرهنگ شهرنشینی جهان، تاریخ و فرهنگ شهرنشینی ایران، آشنایی با مبانی معماری و ساختمان، مبانی مهندسی شبکه حمل و نقل، کارگاه مهندسی حمل و نقل، مبانی مهندسی تاسیسات شهری، اقتصاد شهری، جامعه‎‌شناسی شهری، جغرافیای شهری، آشنایی با مصالح و ساخت، آمار و روش‌‎های کمی در شهرسازی، طراحی و کاربرد نظام اطلاعات، کارگاه مهندسی تاسیسات شهری.

دروس تخصصی در دانشگاه:

مبانی و روش های طراحی شهری، مبانی و روش های برنامه ریزی شهری، کارگاه برنامه ریزی شهری (کاربری زمین)، کارگاه طراحی شهری، مبانی و روش های برنامه ریزی مسکن، کارگاه برنامه ریزی مسکن، مدیریت و سازمان اجرایی شهری، کارگاه طرح های اجرایی، روش تحقیق در شهرسازی، شناخت فضاهای شهری، کارگاه آماده سازی زمین، کارگاه برداشت کاربری، طرح نهایی.

آینده شغلی رشته ریاضی فیزیک : 

آینده شغلی یک رشته تحصیلی از جمله دغدغه های مهم ماست. همانطور که بیان شد تنوع رشته ریاضی فیزیک در دوره دانشگاه بالاست و طبیعتا آینده شغلی شما نیز با توجه به انتخاب رشته دانشگاهی شما متفاوت خواهد بود.

به طور کلی رشته های مهندسی بیشتر مهارت محور هستند و این موضوع اهمیت بالایی در آینده شغلی شما دارد. معمولا برای افزایش مهارت نیز نیاز است علاوه بر دروس تئوری و عملی که در دانشگاه دارید نرم افزار های متفاوت نیز یاد بگیرید و در بعضی رشته ها نیز مدتی به صورت کارآموزی مشغول به کار شوید. البته اگر قصد داشته باشید بیشتر کار تئوری انجام دهید این امکان را نیز دارید. به طور مثال می توانید در زمینه رشته تحصیلی خودتان تدریس کنید یا در آزمایشگاه مشغول به کار شوید یا در دوره کارشناسی روی مقاله ای با دانشجویی دکتری یا ارشد همکاری کنید. در هر صورت بهتر است برای این که آینده شغلی مناسبی داشته باشید از حالا تمرکز بیشتری روی یادگیری داشته باشید و در دانشگاه نیز علاوه بر مهارت های تحصیلی مهارت های فنی خودتان را نیز افزایش دهید.

اگر به جامعه خود نگاه کنیم و آمارها را بررسی کنیم، خواهیم دید که در هر گروه آزمایشی، برخی از رشته ها فراوان‌ترین انتخاب را دارند. در این بین، تعدادی دارای درآمد بالاتری نسبت به سایرین هستند. این قضیه در مورد آینده شغلی رشته ریاضی فیزیک که دغدغه همه علاقه‌مندان و محصلین است نیز وجود دارد. به همین دلیل در ادامه به معرفی پرطرفدارترین رشته های ریاضی می‌پردازیم:

بازار کار مهندسی متالوژی(علم مواد)

فارغ التحصیلان این رشته در آینده می‌توانند در كارخانه‌های توليد فولاد، توليد قطعات صنعتي، توليد خودرو، كارگاه ريخته گري فلزات رنگي، كارگاه ريخته گري قطعات آلياژي، كارخانجات توليد ماشين آلات صنعتي، توليد قطعات فولادي و چدني، و ذوب آهن مشغول به کار شوند.

بازار کار رشته مهندسی نفت

در گذشته مهندسی نفت را نگین مشاغل رشته ریاضی و از جمله محبوبترین رشته‌ها می دانستند و بخاطر میزان درآمد بالا و جذابیت کاری آن باعث شده بود تا در رشته های پرطرفدار ریاضی بین نفرات برتر قرار گیرد. مهندسان نفت در اکتشاف، محاسبه، بهره برداری از منابع زیرزمینی مثل نفت و گاز و انتقال آن تخصص دارند. اما اکنون رشته های دیگر تقریبا از محبوبیت بالاتری نسبت به رشته نفت برخوردار هستند.

در حال حاضر بیش از 7 درصد از دانشجویان مهندسی نفت، جذب وزارت نفت می‌شوند.

بازار کار رشته مهندسی برق

فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در بخش های خصوصی و دولتی نیروگاه‌ها، انواع کارخانجات (سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و…)، سازمان های حوزه مخابراتی، صنایع نظامی و دفاعی به اشتغال بپردازند. همچنین در حوزه طراحی و ساخت انواع وسیله دیجیتال و الکترونیک نیز وارد شوند.

به دلیل داشتن واحدهای مشابه با رشته کامپیوتر بسیاری از مهندسین برق در بازار کار حتی به سمت برنامه نویسی و سایر حرفه های اصلی رشته ی مهندسی کامپیوتر نیز می روند. میتوان گفت که گرایش های دیجیتال و الکترونیک رشته برق به مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار بسیار نزدیک است.

گرایش کنترل مهندسی برق به رباتیک نزدیک است و آینده درخشان تری نیز خواهد داشت.

می توان گفت بعد از مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر مهندسین برق گسترده ترین و بهترین بازار کار را دارند. ناگفته نماند که رشته برق در مقطع کارشناسی درسهای به مراتب سخت تری نسبت به رشته مهندسی کامپیوتر دارد و میزان ریاضیات بعضی از دروس آن به نسبت بالاست.

بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر

مهندسان کامپیوتر می‌توانند در مراکز و نهادهای خصوصی یا دولتی استخدام شوند. فارغ التحصیلان این رشته سیستم‌های کامپیوتری را طراحی و پیاده سازی می کنند و در شرکت‌های تولید کننده قطعات و دستگاه‌ها، مراکز صنعتی و تولیدی سخت افزارها را ارتقاء می‌دهند.

اما اکنون گرایش نرم افزار مهندسی کامپیوتر بازار کار بهتر و گسترده تری دارد و زمینه کاری آن برنامه نویسی و طراحی اپلیکیشن و طراحی سایت های حرفه ای می باشد. این گرایش مهندسی کامپیوتر سهم گسترده تری در استارتاپ ها و صنایع نوبنیاد داخلی و خارجی دارد و اکنون بیشترین حقوق را در بین تمام رشته های مهندسی نصیب کارشناسان خود کرده است.

علوم کامپیوتر نیز به مهندسی کامپیوتر بسیار نزدیک است و جز رشته های بسیار جذاب دانشگاهی محسوب می شود. افرادی که به ریاضیات گسسته علاقه دارند و تمایل دارند که تئوری ریاضیات بیشتری در واحدهای درسی داشته باشند می توانند به رشته علوم کامپیوتر روی آورند. علوم کامپیوتر زیرشاخه ای به نام دیتا ساینس یا علم داده دارد که بزرگترین کمپانی ها نظیر گوگل، اپل و ماکروسافت به شدت به دانش آموخته های آن ها نیاز دارند. میتوان گفت که درخارج از کشور بازار کار علوم کامپیوتر مساوی و یا بهتر از مهندسی کامپیوتر است.

بازار کار رشته مهندسی هوافضا

بازار کار این رشته به صنایع مرتبط با هوا فضا، موسسه‌های تحقیقاتی هواپیمایی، هواپیماهای بدون سرنشین، ساخت بالگردها، موشک و ماهواره، جنگنده، کارشناسی تعمیر و نگهداری وسایل پرنده، کارشناسان تحقیق، صنایع دفاعی و … اختصاص می‌یابد.

بازار کار رشته مهندسی شیمی

علیرغم نام ظاهری آن و تصور عموم، این رشته، شیمیدان به جامعه تحویل نمی‌دهد. بلکه ماهیت اصلی آن تربیت مهندسانی است که کشفیات آزمایشگاهی شیمی را تا مقیاس‌های صنعتی بسط می‌دهند. و در تجهیزات پایه پالایشگاهی هوافضا، خودروسازی، پزشکی، صنایع الکترونیک، کاربردهای زیست محیطی و صنایع نظامی و نانو کاربرد دارد.

بازار کار رشته مهندسی پزشکی

در مراکز تحقیقاتی از جمله موسسه استاندارد، بنیاد مستضعفان و جانبازان، مرکز تحقیقات وزارت دفاع و سایر مراکز تحقیقاتی، وزارت بهداشت، وزارت فرهنگ و آموزش عالی، وزارت صنایع، سازمان تامین اجتماعی، بیمارستان‌های دولتی و خصوصی، شرکت‌ها یا کارخانه‌های تولید کننده انواع وسایل، تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی به فعالیت بپردازند. ضمن اینکه فارغ التحصیلان در صورت داشتن تجربه و سرمایه لازم می‌توانند برای تاسیس شرکت وارد کننده تجهیزات پزشکی اقدام نمایند و یا در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به تدریس و پژوهش بپردازند.

ساخت یونیت دندانپزشکی و قطعات آن، ساخت وسایل جراحی و ربات های جراح و طراحی و ساخت وسایل کنترل کننده علایم حیاتی بدن بیمار به عهده متخصصین این رشته است.

بازار کار رشته مهندسی عمران

مهندسان عمران به همراه مهندسان نقشه بردار، به طراحی زهکشی، سدها، فاضلاب شهری، پیاده‌روها، تأمین آب، و سیستم‌های برق رسانی و ارتباطی، ساختمان ها و پل ها، فونداسیون برج ها، سیستم حمل و نقل و طراحی روسازی و زیرسازی راه ها و تصفیه خانه ها می پردازند. آینده شغلی رشته ریاضی فیزیک برای مهندسان عمران در مواردی همچون پروژه‌های مسکونی، تجاری، صنعتی و عمومی در کلیه اندازه‌ها و سطوح ساخت و ساز به شرط داشتن مهارت و علم کافی خوب خواهد بود.

رشته مدیریت ساخت نیز از زیرشاخه های این رشته است که در آن به مدیریت و برنامه ریزی پروژه های عمرانی بزرگ پرداخته می شود.

بازار کار رشته مهندسی مکانیک

طراحی و ساخت ماشین آلات و قطعات خانگی، پزشکی، ساخت تجهیزات نیروگاه‌های اتمی، فسیلی، خورشیدی و بادی آبی، تولید دستگاه‌های انتقال و تصفیه آب، کنترل کارخانجات شیمیایی و پالایشگاه‌ها، ساخت تجهیزات دفاعی، پل های متحرک و …، تولید بازوهای مکانیک، ربات‌ها و سیستم‌های تولیدی و … به عهده مهندسین مکانیک است.

در واقع مهندسی مکانیک به دو زیرشاخه اصلی جامدات و سیالات تقسیم می شود. در شاخه جامدات همانطور که از اسم آن مشخص است به طراحی اجسام و وسیله های جامد پرداخته می شود و در زیرشاخه سیالات به طراحی حرکت شاره ها مانند گاز و آب و مایعات دیگر و اجسام در ارتباط با آن حرکت پرداخته می شود. برای مثال طراحی پره های موتور جت که در تماس با حرکت شدید مولکول های هوا می باشد بر عهده مهندسین مکانیک و تا حدی مهندسین هوافضا می باشد. همچنین تاسیسات ساختمان  و کارخانه ای که در آن سیالات در حرکتند نیز در این شاخه بررسی می شوند. بازار کار کنونی رشته مکانیک در مقایسه با سایر رشته ها متوسط رو به خوب است.

بازار کار رشته مهندسی صنایع

مهندسین صنایع جز افرادی هستند که باید با اکثر رشته ها آشنایی داشته باشند و ارتباط برقرار کنند چرا که در زمان کار ممکن هست در هر صنعتی وارد شوند. مهندسین صنایع درس های کارگاهی پیشرفته تر از مهندسین دیگر و در حد مهندسی مکانیک میگذرانند چرا که اکثر اوقات ممکن است در یک کارخانه و یا کارگاه مشغول به کار شوند و بایستی با ابزار متفاوت و انواع فرایند های ساخت و تولید آشنا باشند. مهندسین صنایع در واقع طراحی خطوط تولید یک کارخانه و کنترل آن را می توانند بر عهده داشته باشند. یا اگر پروژه ای بزرگ در جریان باشد برای طراحی مسیر پروژه قطعا از مهندسین صنایع کمک می گیرند. مهندسین صنایع بعد از مهندسین کامپیوتر و برق از بازار کار خوبی نیز برخوردارند.

اگر شخصیتی متهور دارید و علاقمند به انجام کارهای مدیریتی هستید و در رشته ریاضی تحصیل میکنید، یکی از گزینه های خوب ورود به رشته مدیریت، خواندن کارشناسی در رشته مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد در رشته های مدیریتی است. قطعا پست های مدیریتی از درآمد خوبی برخوردارند. ناگفته نماند که از رشته های انسانی، تجربی و ریاضی میتوان بصورت مستقیم وارد مقطع کارشناسی رشته های مدیریتی شد.

رشته صنایع درسهای کارشناسی به نسبت ساده تری در مقایسه با سایر رشته های مهندسی دارد.

برای آشنایی با رشته تجربی اینجا را کلیک نمایید