تکنیک پومودورو

تکنیک پومودورو

یک گوجه فرنگی می تواند شما را از اهمال کاری نجات دهد.

امتحانات و تکالیف یکی پس از دیگری  از راه می رسند و در حال حاضر احساس می کنید تحت فشار همه کارهای انجام نشده هستید. در این مرحله ممکن است مدیریت زمان شما نیاز به ارتقاء داشته باشد.

امروز شما را با “تکنیک پومودورو” آشنا می کنیم. این یک تکنیک مطالعه است که به شما کمک می کند مدیریت زمان خود را بهینه کنید و زمان کار خود را به طور موثرتری سازماندهی کنید. تکنیک پومودورو از واحدهای کاری 25 دقیقه ای و استراحت های کوتاه در بین آنها استفاده می کند تا دوره های استراحت مغز شما را فراهم کند و در نتیجه انجام کار شما به صورت بهینه صورت گیرد.

تکنیک پومودورو چیست؟

تکنیک پومودورو یک روش مدیریت زمان است که به شما کمک می کند کارآمدتر مطالعه کنید. فرانچسکو سیریلو، که خود دانشجوی دانشگاه بود، این تکنیک را در دهه 1980 اختراع کرد. او مستعد اهمال کاری بود و به همین دلیل هیچ پیشرفتی در تحصیل نداشت. بنابراین تصمیم گرفت قدم های کوچکی برای مطالعه بردارد و در ابتدا در فواصل 25 دقیقه ای شروع به کار کند. هدف او این بود که در 25 دقیقه یک کار خوب انجام دهد. از آنجایی که مدت زمان کوتاهی بود، حواس او پرت نمیشد. او 25 دقیقه را با یک تایمر تخم مرغ به شکل گوجه فرنگی متوقف کرد و تکنیک پومودورو متولد شد. به هر حال پومودورو ایتالیایی است و به معنای گوجه فرنگی است.

تکنیک پومودورو چگونه کار می کند؟

تکنیک پومودورو بسیار ساده و آسان است. شما به تجهیزات گران قیمت نیاز ندارید و لازم نیست برای اجرای آن خودتان را به سختی بیاندازید. تنها چیزی که برای تکنیک پومودورو نیاز دارید یک ساعت زنگ دار، تایمر تلفن همراه یا شخصی است که زمان را به شما بگوید.

قبل از شروع به کار کتاب ها و جزواتی که لازم دارید را روی میز به صورت آماده شده بگذارید و هدف خود را مشخص کنید و حالا به این صورت عمل کنید:

یک 25 دقیقه مطالعه متمرکز داشته باشید. به محض خاموش شدن تایمر، یک استراحت کوتاه دارید که در آن می توانید چیزی بخورید. پس از 5 دقیقه استراحت، مرحله دوم پومودورو شروع می شود (25 دقیقه دیگر کار متمرکز). پس از آن یک استراحت 5 دقیقه ای دیگر انجام می شود. این روند را چهار بار تکرار کرده و سپس استراحت طولانی تری در حد 15 تا 30 دقیقه داشته باشید.

چرا تکنیک پومودورو تا این حد محبوب است؟

این تکنیک بسیار ساده اما موثراست. تکنیک پومودورو تا حدودی به دلیل سادگی آن بسیار محبوب شده است. شما به تجهیزات یا آماده سازی زیادی نیاز ندارید، می توانید هر زمان که بخواهید شروع کنید. علاوه بر این، از بین بردن همه حواس‌پرتی‌ها و تمرکز بر یک کار (حتی برای دوره‌های زمانی کوتاه) به شما کمک می‌کند تا آن را خیلی سریع‌تر انجام دهید.

چه نکاتی را برای یک چرخه پومودورو موفق باید در نظر بگیریم؟

  • لیستی از کارهایی که می خواهید در یک جلسه انجام دهید تهیه کنید.
  • عوامل حواس پرتی را محدود کنید: تلفن همراه خود را برای مدت زمانی که در حال مطالعه هستید از خود دور کنید یا آن را در حالت پرواز قرار دهید یا حداقل اینترنت آن را قطع کنید. جزوه و کتاب های اضافه ای که به آن ها احتیاجی ندارید را در قفسه کتابخانه خود قرار دهید.
  • البته اگر به تلفن هوشمند خود وابسته هستید می توانید  یکی از اپلیکیشن های Flat Tomato ، Forest و Focus To Do که برای این تکنیک طراحی شده است را نصب و از آن استفاده کنید.

استفاده از تکنیک پومودورو چه مزایایی دارد؟

  • ساده بودن: فقط به یک تایمر نیاز دارید.
  • کنترل رفتارهای تکانشی: این تکنیک به شما کمک می کند تا میل به حواس پرتی را به مدت 25 دقیقه سرکوب کنید.
  • کوتاه بودن: شما یک جلسه طولانی 10 ساعته ندارید، اما فواصل زمانی کمی دارید که شروع را آسان تر می کند.
  • سازنده و تاثیرگذار: تکنیک پومودورو از انجام چند کار جلوگیری می کند و کارایی شما را افزایش می دهد.
  • انگیزه بخش: خواهید دید که تنها در 25 دقیقه چقدر کار می توانید انجام دهید، و دیدن این توانایی برای ادامه دادن کار به شما انگیزه می دهد.
  • در نظر گرفتن زمان استراحت: استراحت های منظم به شما کمک می کند تا بازدهی خود را حفظ کنید.

هدف تکنیک پومودورو مدیریت زمان بهتر و گردش کار بهینه است. اگر تکنیک پومودورو برای شما کار نمی کند، تسلیم نشوید. سعی کنید فواصل زمانی را با روال یادگیری خود تطبیق دهید و از آن به گونه‌ای استفاده کنید که برای شما مفید باشد.