چگونه روی کار اصلی خود متمرکز شویم؟

چگونه روی کار اصلی خود متمرکز شویم؟

به یاد داشته باشید، افزایش قدرت تمرکز، یک روند آهسته است. بدون تمرین این تکنیک ها، روندی در افزایش تمرکز شما به دست نمی آید.

توجه داشته باشید در ابتدا، با تمرین این تکنیک ها، ممکن است هیچ تغییری را مشاهده نکنید، اما با گذشت زمان، بهبود عمده ای در عملکرد شما در تمام حوزه های زندگی وجود خواهد داشت.

  • تکنیک تار عنکبوت

اگر با یک تکه چوب با تار عنکبوت بازی کنید، عنکبوت واکنش نشان می دهد و شروع به جست و جو می کند تا عامل خرابکاری را پیدا کند. اما اگر شما آن را چندین بار انجام دهید، عنکبوت متوجه خواهد شد که اشکال جدی نیست و به زندگی خود ادامه می دهد.

به طور مشابه، هنگامی که شروع به مطالعه می کنید، پنج دقیقه به منابع احتمالی حواس پرتی فکر کنید و سپس دستورات لازم را به ذهن خود بدهید که احتمال وقوع این عوامل حواس پرتی وجود دارد و باید آن ها را نادیده بگیرید.

به عنوان مثال، در حین مطالعه ممکن است کسی در را باز کند. یا ممکن است برادر یا خواهر کوچکتر شما وارد اتاق شده و چیزی را بر روی میز قرار دهد. بنابراین قبل از شروع مطالعه، ذهن شما این آمادگی را دارد که این حوادث ممکن است اتفاق بیافتند، اما شما نباید به آنها توجه کنید

  • تکنیک کلمات

این یک تکنیک ساده اما بسیار موثر است. در این تکنیک شما فقط نیاز به پیدا کردن یک کلمه منحصر به فرد (یا کلمه کلیدی) مربوط به کار در حال انجام دارید. هر زمان که احساس می کنید از مسیر اصلی مطالعه منحرف شده اید، شروع به گفتن کلمه کلیدی در ذهن خود کنید و این کار را بارها تکرار کنید تا دوباره تمرکز کرده و به  مسیر اصلی برگردید.

اصول خاصی برای انتخاب کلمه کلیدی وجود ندارد و می تواند به راحتی توسط شما انتخاب شود. به عنوان مثال، فرض کنید شما در حال یادگیری ریاضی هستید و ناگهان شروع به فکر کردن به چیز دیگری می کنید. پس در اینجا می توانید شروع به گفتن کلمه “سهمی” کنید  و این تکرار را بارها و بارها ادامه دهید تا دوباره مطالعه را از سر بگیرید.

  • خواب و مدیتیشن

تحقیقات نشان می دهد که یک خواب خوب و آرام باعث راه اندازی سیستم های شناختی شما شده و ذهن شما کارآمدتر می شود.

برای اکثر افراد 7 تا 8 ساعت خواب کافیست. خواب بیش از حد بر قدرت تمرکز شما تاثیر معکوس می گذارد چون باعث می شود که مدت زیادی از عملکردهای شناختی و مغزی خود کمتر استفاده کنید و برگشت به مسیر اصلی را با سختی مواجه می کند.

مدیتیشن یک روش اثبات شده برای افزایش قدرت تمرکز است. در حالی که در طول ساعات کاری استراحت می کنید، سعی کنید بر روی چیزی منحصر به فرد در ذهن خود تمرکز کنید که ممکن است نشانه یا نماد خاصی باشد. این روش ساده ای است که شما می توانید در هر زمان و هر کجا تمرین کنید تا قدرت تمرکز خود را افزایش دهید.

  • بازی های تقویت کننده عملکردهای مغزی

سودوکو، شطرنج، جدول کلمات متقاطع، پازل ها برخی از بازی هایی هستند که نه تنها ذهن شما را تازه می کند، بلکه قدرت تمرکز شما را نیز افزایش می دهد. همه این بازی ها نیاز به تمرکز زیادی دارند.

این بازی ها هم چنین قدرت تصمیم گیری را افزایش می دهند. همه ما از این واقعیت آگاه هستیم که عضلات یک فرد از طریق تمرینات مداوم قوی می شود. به طور مشابه، مغز ما همچنین می تواند به عنوان عضله ای در نظر گرفته شود که شما می توانید با استفاده از این بازی ها سعی در تقویت آن داشته باشید.

انجام این بازی ها به صورت کوتاه ولی پیوسته می تواند قدرت تمرکز شما را افزایش دهد.  همچنین شما می توانید این بازی ها را در گوشی های هوشمند در هر زمان و هر کجا بازی کنید.

  • ورزش و تقویت رژیم غذایی

ذهن سالم در یک بدن سالم قرار دارد. یک فرد نمیتواند تمرکز کند اگر در حال رنج بردن از بیماری است.  بنابراین، به منظور بهبود تمرکز تمرینات فیزیکی و رژیم غذایی سالم بسیار ضروری است.

تمرینات هوازی مانند راه رفتن سریع، دوچرخه سواری یا پیلاتس غلظت اکسیژن را در مغز شما افزایش می دهد. تمرین های هوازی را به عنوان بخشی لذت بخش از زندگی روزمره خود ایجاد کنید. این به شما کمک خواهد کرد که علاوه بر حفظ سلامتی، قدرت تمرکز خود را نیز افزایش دهید.

گرم کردن دستان خود، خندیدن، تمرینات تنفس عمیق با خنده، برخی از تمرینات بسیار سبک هستند که برای کاهش سطح استرس مفید می باشند.

علاوه بر ورزش یک رژیم غذایی سالم نیز برای بهبود سطح تمرکز مهم است. برخی از غذاها وجود دارد که باید اثرات مثبتی بر ذهن یک فرد داشته باشند. توت ها، کلم بروکلی، آووکادو، دانه های کامل، آجیل، ماهی و تخمه کدو از جمله مواد غذایی هستند که شما می توانید به عنوان میان وعده از آن ها استفاده کنید.

هم چنین با پرهیز ازغذاهای ناسالم مانند فست فود و مصرف زیاد پفک و چیپس می توانید به خودتان کمک کنید تا ذهنی متمرکزتر داشته باشید.

 

استفاده از مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.