پانزده نکته و ترفند برای مطالعه

 پانزده نکته و ترفند برای مطالعهمطالعه

دو دقیقه مطالعه و سپس چک کردن پیام ها، دو دقیقه مطالعه و چک کردن اخبار ، دو دقیقه مطالعه و غرق شدن در اینستاگرام تا ابد…

اگر چیزی که گفته شد شبیه یک بازه معمول مطالعه شما به نظر می رسد، مطمئنا شما تنها نیستید، اما به کمی کمک نیاز دارید تا انگیزه خود را بالا ببرید، به خصوص اگر امتحانی در راه است.

قرار نیست هر روش مطالعه برای همه کارساز باشد، اما چیزی وجود دارد که برای شما مفید است. در زیر فهرستی از ایده‌های مطالعه را آورده ایم تا در مواقعی که نیاز است آنها را به کار گیرید. ایده های زیر را مرور کنید و تعدادی از آنها را امتحان کنید. برخی به تنهایی کافی هستند و برخی به خوبی با یکدیگر ترکیب می شوند. برخی ممکن است امروز برای شما کار کنند اما فردا نه. ولی به طور کلی یادگیری این روش ها، به پیشرفت مطالعه و انگیزه شما کمک می کند.

*مسدود کننده های وب سایت و برنامه

این یک ابزار کلاسیک انگیزه مطالعه است زیرا به معنای واقعی کلمه هر چیزی را که حواس شما را پرت می کند از بین می برد.( با فرض اینکه حواس پرتی شما دیجیتالی است.) اپلیکیشن ها و برنامه های زیادی برای قفل کردن برنامه های گوشی و کامپیوتر وجود دارد که با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید به آنها دسترسی داشته باشید.مسدود کننده های وب سایت و برنامه

همه آنها تقریباً مشابه کار می کنند: آنها هر وب سایت یا برنامه ای را که می خواهید مسدود کنند، برای مدت زمانی که می خواهید مسدود شوند، مسدود می کنند. اگر شبیه فردی هستید که در ابتدای این مقاله توصیف شد، این روش می تواند برای شما بسیار موثر باشد. یک دقیقه وقت بگذارید و فکر کنید چه وب سایت ها یا برنامه هایی بیشتر وقت شما را می کشند و آنها را در حین مطالعه مسدود کنید. اگر این کار در ابتدا بسیار دشوار به نظر می رسد، با زمان کوتاه شروع کنید و راه خود را ادامه دهید.

*تکنیک پومودورو

تکنیک پومودورو بسیار ساده است:

  • 25 دقیقه مطالعه کنید
  • 5-10 دقیقه استراحت کنید
  • چرخه را 4 بار تکرار کنید
  • استراحت طولانی تری داشته باشید

البته، این تکنیک انواع مختلفی دارد، و ممکن است متوجه شوید که شما فواصل مطالعه کوتاه‌تر را دوست دارید، یا شاید فقط بتوانید این چرخه را سه بار تکرار کنید تا زمانی که به استراحت طولانی‌تری نیاز داشته باشید. مهم نیست که چگونه آن را برای خود شخصی سازی می کنید! در واقع وقتی می دانید پایان در پیش است و وقفه ای در راه است، مطالعه برای مدت زمان طولانی تر آسان تر می شود. برای مطالعه کامل تکنیک پومودورو به این صفحه مراجعه کنید.

و خسته تر سازبرای کمک به پیگیری زمان و اطمینان از اینکه دائماً ساعت را چک نمی‌کنید، هم برای بازه مطالعه و هم برای استراحت خود یک تایمر تنظیم کنید. شما می توانید با بلند شدن و انجام کارهای فیزیکی که باعث پمپاژ خون شما می شود، از استراحت خود نهایت استفاده را ببرید. اگر از وقفه های خود برای تماشای 10 دقیقه یک برنامه تلویزیونی استفاده کنید، احتمالاً انگیزه زیادی برای بازگشت به مطالعه نخواهید داشت؛ پس پیشنهاد می شود که در این استراحت های کوتاه به فعالیتی که ممکن است ذهن شما را در گیر کند (مانند چک کردن گوشی) د نپردازید!

*سیستم پاداش برای خود ایجاد کنید

چیزی را انتخاب کنید که واقعاً می‌خواهید: یک جعبه کوکی، استراحتی برای ورزش، یوگا یا دویدن، رفتن به سینما و غیره. شاید شما مقداری کلوچه بخرید اما فقط زمانی که یک ساعت مطالعه کردید به خودتان اجازه بدهید آنها را بخورید. یا مثلا تصمیم به دیدن یک فیلم جدید داشته باشید، اما فقط زمانی می توانید بروید که سه ساعت مطالعه کرده باشید یا در امتحان ترم نمره بالای 19 کسب کرده باشید. یا مثلا هر بار که به سؤالی سخت به درستی پاسخ می‌دهید یا یک مشکل تمرینی را کامل می‌کنید، مقداری آب نبات برداشته و در دهانتان بریزید. 

اگر واقعاً در تمرکز مشکل دارید، ایجاد فواصل پاداش کوتاه‌تر مانند مثال با آب نبات بعد از هر سؤال ممکن است در ابتدا بهتر عمل کند. اما پس از مدتی بهتر است که فواصل پاداش خود را کمی بیشتر کنید و سختی خود در رسیدن به آن پاداش را نیز افزایش دهید.

نکته اینجاست: برای اینکه یک سیستم پاداش موثر باشد، باید برای شما سفارشی شود. اگر می دانید که کسب درصد 100 در آزمون قلم چی تقریبا غیرممکن است، برای کسب درصد 100، جایزه تعیین نکنید و برای هدفی قابل رسیدن هدف تعیین کنید! به طور مشابه، اگر خرید کردن را دوست ندارید یا اگر خرج کردن پول به شما استرس وارد می کند، با رفتن به مرکز خرید به خودتان جایزه ندهید! درواقع همانطور که هدف باید قابل دسترسی باشد، جایزه متناسب با هدف هم باید به گونه ای باشد که در شما شور و نشاط برانگیزد.

*روز خود را برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی کارها در تقویم روزانه باعث می شود کمتر آن را به تعویق بیندازید زیرا این یک کار مشخص است که باید انجام شود. اغلب، هر چه وقت آزاد بیشتری داشته باشید، هدر دادن وقتتان آسان‌تر می‌شود؛ اما وقتی کارهای زیادی انجام می دهید و می دانید که زمان زیادی برای انجام مطالعه نخواهید داشت، مجبور می شوید تمرکز لیزری داشته باشید. پس برای ایجاد تعادل و پیشگیری از چنین مشکلاتی بهتر است برای روز و هفته خود برنامه ریزی مشخصی داشته باشید و خود را ملزم به اجرای آن کنید.

*اهمال کاری ساختاریافته

باور کنید یا نه، می توانید از اهمال کاری به نفع خود استفاده کنید. اهمال کاری ساختاریافته برای اولین بار توسط جان پری، استاد دانشگاه استنفورد ایجاد و توضیح داده شد.

اگر تمایل به تعویق دارید، احتمالاً کارهای آسان یا ساده انجام می دهید و در عین حال کارهای سخت تر و بزرگتر را به تعویق می اندازید. جان پری توضیح می‌دهد: « شما می توانید کارهای دشوار و مهم را انجام دهید، تا زمانی که این کارها راهی برای انجام ندادن کار مهم‌تر باشد». برای اینکه این تکنیک کار کند، باید به کارهایی فکر کنید که مهمتر یا دشوارتر از مطالعه هستند و آنها را در بالای لیست کارهای خود قرار دهید. سپس مطالعه – کاری که مهم است – به یک کار ساده تر تبدیل می شود و شما تمایل بیشتری به انجام آن دارید تا آن کار مهم تر را انجام ندهید.

*مکان مناسب مطالعه را پیدا کنیدمکان مناسب مطالعه

مکانی را انتخاب کنید که کاملاً دوست دارید. شاید روی یک صندلی مورد علاقه یا دراز کشیده بر یک نیمکت. شاید حتی یک فضای دنج در گوشه اتاق خواب خود ایجاد کنید. هر جا که هست، آن را محل مطالعه خود قرار دهید و فقط برای مطالعه از آن استفاده کنید!!!! (اوقات دیگر مثلا هنگام خواب، استراحت، غذا خوردن و … به آنجا نروید!) هر چه بیشتر دوست داشته باشید آنجا باشید، بهتر است. شما برای مطالعه انگیزه خواهید داشت تا بتوانید به مکان مورد علاقه خود بروید!

*فقط شروع کن

بهانه نیاورید و فقط بنشینید و شروع به مطالعه کنید. اغلب، سخت ترین قسمت شروع است، بنابراین اگر بنشینید و شروع کنید، ممکن است وارد یک دومینوی مطالعه شوید و مطالعه کردن را ادامه دهید.

 به معنای واقعی کلمه -در حال حاضر- خواندن این مقاله را متوقف کنید و بروید مطالعه کنید. 

*یک گروه مطالعه تشکیل دهید

اگر فردی اجتماعی هستید، مطالعه می تواند دشوار باشد زیرا سکوت انفرادی را دوست ندارید. داشتن گروهی از افراد برای مطالعه می تواند انگیزه بخش باشد. گروه مطالعه شما حتی می‌تواند متشکل از والدین شما یا دوستی باشد که در کلاس شما نیست. آنها می‌توانند به شما کمک کنند و در حین مطالعه با شما همراهی کنند، اگر ساکت و تنها هستید.

*به کتابخانه بروید

وقتی به مطالعه می نشینید و متوجه می شوید که در حال بررسی شبکه های اجتماعی هستید، به راحتی می توانید به خوشگذرانی همه حسادت کنید. همچنین به راحتی می توان فکر کرد که شما تنها فردی در جهان هستید که در حال حاضر تحصیل می کنید اما با رفتن به یک کتابخانه، افراد زیادی را خواهید دید که بی سر و صدا مشغول مطالعه هستند. دیدن الگوی رفتار خوب مطالعه توسط شخص دیگری دلگرم کننده است.

*در موسیقی گم شوید

موسیقی مورد علاقه خود را (یا اگر اشعار حواس تان را پرت می کند، مقداری موسیقی بی کلام گوش دهید) و اجازه دهید ضرب آهنگ موسیقی بازه مطالعه شما را قوی نگه دارد. استفاده از برخی هدفون ها نیز به این امر کمک می کند. این روش به افرادی توصیه می شود که عوامل بیرونی و صدای های اضافی تمرکزشان را به هم می زند و با این کار تمرکز بهتری کسب می کنند. البته تحقیقات نشان داده اند که استفاده از موسیقی در حین مطالعه بازدهی و عمکرد مغز را کاهش می دهد، در نتیجه از این تکنیک فقط در مواقع نیاز و موقتا استفاده کنید!

* نوشتن جملات یا کلماتی روی کاغذ و چسباندن آن به دیوار و یا میز مطالعه خود

جملاتی را بیابید (یا خودتان بسازید) که به شما انگیزه می‌دهد تا مطالعه کنید و در اتاق، پشت میز، محل مطالعه یا در دفترچه یادداشت خود بچسبانید. مثال:

  • «در سکوت سخت کار کن.بگذارید موفقیت شما سر و صدای شما باشد.» فرانک اوشن
  • «شکایت نکن، فقط بیشتر تلاش کن» رندی پاوش
  • «از خود بپرسید که آیا کاری که امروز انجام می دهید، شما را به جایی که فردا می خواهید باشید نزدیک می کند یا خیر.»
  • «چه فکر کنید که می توانید یا فکر کنید نمی توانید، حق با شماست» هنری فورد
  • «راز پیشرفت در شروع کار است»
  • «نگویید که وقت کافی ندارید.شما دقیقاً همان تعداد ساعتی در روز دارید که به هلن کلر، پاستور، میکل آنژ، مادر ترزیا، لئوناردو داوینچی، توماس جفرسون و آلبرت انیشتین داده شده است» اچ جکسون براون جونیور.

*یک فضای کاری تمیز ایجاد کنیدفضای تمیز یا به هم ریخته در مطالعه

داشتن یک فضای تمیز و منظم به ذهن شما کمک می کند تا روشن و منظم باشد. ممکن است عجیب یا احمقانه به نظر برسد، اما ممکن است متوجه شوید که در این شرایط می توانید واضح تر فکر کنید. اگر نیاز به استراحت دارید یا می خواهید چند دقیقه دیگر کار را به تعویق بیندازید، فضای کاری خود را تمیز کنید. وقتی فضای شما به هم ریخته است، ذهن شما ناخودآگاه در حال یادداشت های ذهنی از هر چیز دیگری است که باید انجام دهید و نمی توانید بر کار مشخص خود (که برای شما مطالعه است ) تمرکز کنید. 

تمیز کردن فضای کاری می تواند به معنای تمیز کردن یادداشت های شما نیز باشد. اگر یادداشت‌های نامرتب نوشته اید و همه چیز سازمان‌دهی نشده و خواندن آن سخت است، بهتر است ابتدا زمانی را به مرتب کردن آن یادداشت ها اختصاص دهید تا مغز شما بهتر بتواند اطلاعات و داده های موجود در آن نوشته را تجزیه و تحلیل کند.

*چرایی خود را به خاطر بسپارفکر به دلیل مطالعه

به این فکر کنید که چرا باید درس بخوانید و چرا می خواهید در دوره خود موفق شوید. آیا می خواهید در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنید؟ آیا می خواهید در دانشگاه مورد علاقه خود به تحصیل بپردازید؟ آیا دوست دارید که در امتحانات مدرسه نمره خوبی کسب کنید؟ آیا به دنبال کسب مقام در المپیاد هستید ؟ و … .

دلیل شما هر چه باشد، هر بار که حوصله درس خواندن ندارید به آن بازگردید. حتی نوشتنش روی کاغذ چسباندن آن در جایی که اغلب آن را می بینید می تواند کمک کند.

* تقسیم کار به تکه های کوچکتر

فکر کردن در مورد انجام همه کارها به یکباره بسیار طاقت فرسا است، و می تواند این احساس را به شما بدهد که کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد که حتی نمی دانید از کجا شروع کنید. در مورد هر کاری که برای مطالعه باید انجام دهید فکر کنید و هر قطعه را یادداشت کنید. سپس، آن را به تکه های کوچک تقسیم کنید که می توانید یکی یکی با آن مقابله کنید. در حال حاضر روی یادگیری همه چیز تمرکز نکنید، فقط به این فکر کنید که در این لحظه چه کاری می توانید انجام دهید.

همانطور که هر کاری را که شکسته اید کامل می کنید، آن را بررسی کنید یا خط بزنید. دیدن کوچکتر و کوچکتر شدن فهرست شما بسیار انگیزه دهنده است.

*چندکار با هم

این روش همیشه جواب نمی دهد، اما گاهی زمانی که یک فعالیت که نیاز به فکر کردن ندارد را با مطالعه ترکیب کنید، می تواند به خوبی کار کند. اگر نمی‌خواهید در یک اتاق ساکت بنشینید، سعی کنید در حین مرور فلش کارت‌ها به پیاده‌روی بروید یا در حین خواندن کتاب درسی خود از دوچرخه ثابت استفاده کنید. 

سخن نهایی : چند استراتژی را امتحان کنید

در راهبردها و نکات بسیار، حداقل یکی وجود دارد که برای شما کار می کند. چند مورد را آزمایش کنید و ببینید که آیا تفاوت ایجاد می کنند یا خیر.  و به یاد داشته باشید که بسیاری از این استراتژی ها به خوبی با هم کار می کنند. مطالعه کار سختی است (زمانی که در لحظه موردنظر انگیزه کافی برای آن وجود نداشته باشد) و معمولاً سرگرم کننده نیست، اما این تکنیک های مطالعه می تواند به شما کمک کند تا به آن دست پیدا کنید و حتی آن را قابل تحمل تر کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *